Test antygenowy na Covid – Poznań

Test antygenowy na Covid – Poznań

Szybki i skuteczny test antygenowy na koronawirusa – Poznań

W Interlab Poznań oferujemy testy antygenowe na koronawirusa SARS-CoV-2, który wywołuje chorobę COVID 19. Testy antygenowe zostały zaakceptowane przez Głównego Inspektora Sanitarnego jako testy diagnostyczne, nie przesiewowe. Ma to związek z poprawieniem czułości i swoistości testów antygenowych, w porównaniu do pierwszych obecnych na rynku testów. Oznacza to, że testy wykonywane w naszym laboratorium mogą jednoznacznie potwierdzić obecność białek wirusa, bez konieczności potwierdzenia wyniku testem RT-PCR, bądź też RT-LAMP.

Covid - Test Antygenowy

InterLAB ul. 28 Czerwca 1956 r. 161 61-505 Poznań

Szybki test antygenowy w laboratorium Interlab

W Interlab Poznań oferujemy wyłącznie testy zgodne z rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia. Oznacza to, że wszystkie dopuszczone testy charakteryzują się czułością ≥ 80% i swoistością ≥ 97%. Im większa czułość, tym mniej wyników fałszywie ujemnych, których konsekwencje są bardzo poważne dla rozprzestrzeniania się choroby. Osoba, która nie jest świadoma, że jest zarażona, nie przebywa w izolacji i w konsekwencji naraża zdrowie innych. Testy używane w Interlab charakteryzują się:

 • czułością 92,2%;
 • swoistością 99,6%.

Granica wykrywalności szybkiego testu antygenowego SARS CoV-2 Ag została określona na 1 ng/ml rekombinowanego białka wirusowego. Parametry te pozwalają na bezpieczne zminimalizowanie wyników fałszywie ujemnych i postawienie pewnej diagnozy.

Często zadawane pytania

Ile będę czekać na wynik badania?

Czas oczekiwania na wynik to 20-30 minut.

W jakich językach dostępny jest wynik?

Wyniki są wydawane w języku polskim lub angielskim.

Ile kosztuje test antygenowy w Interlab Poznań?

Test antygenowy na koronawirusa w języku polskim to koszt 109 zł, natomiast w języku angielskim – 129 zł.

Czy muszę rezerwować termin wykonania testu?

Nie jest to konieczne. Punkt pobrań Interlab jest czynny w godzinach 8.00 do 13.00 od poniedziałku do piątku. Aby wykonać test antygenowy na koronawirusa, wystarczy przyjść w godzinach pracy. Czas oczekiwania na badanie zależy od sytuacji epidemiologicznej, ale zazwyczaj nie przekracza 15 minut. Jeżeli chcesz mieć pewność, że zostaniesz obsłużony na czas, np. przed podróżą na lotnisko, możesz dokonać rezerwacji telefonicznej.

Jak umówić się na wizytę?

Zachęcamy do kontaktu telefonicznego pod numerem: +48 61 833 39 49

Co to jest test antygenowy na koronawirusa SARS-CoV-2?

Jest to test immunochromatograficzny. Materiał do badania pozyskuje się poprzez pobranie wymazu z nosogardzieli, które umożliwia wykrycie antygenów. Koronawirus SARS-CoV-2 wytwarza specyficzne białka, które nazywamy antygenami. Wynik testu jest pozytywny, jeżeli w pobranym materiale genetycznym obecne są charakterystyczne białka, które wirus wytwarza w trakcie replikacji. Świadczą one o aktywnej, bądź świeżej infekcji COVID 19.

Należy odróżnić testy molekularne (np. RT-PCR) i testy antygenowe od testów serologicznych, które badają poziom przeciwciał anty-SARS-CoV-2 we krwi pacjenta. W związku z tym testy serologiczne umożliwiają ocenę odporności na COVID 19, na podstawie obecności przeciwciał. Natomiast na podstawie testu serologicznego nie można określić czasu przebytej infekcji lub szczepienia.

Jak należy się przygotować do badania?

Aby test na koronawirusa był wiarygodny, należy przyjść do punktu minimum 3 godziny od ostatniego posiłku. W tym czasie nie należy również: myć zębów, stosować środków higieny jamy ustnej, czy ssać tabletek na gardło.

Kto powinien zrobić test antygenowy na koronawirusa SARS-CoV-2?

Testy na obecność koronawirusa należy zawsze wykonać w sytuacji, gdy:

 • mieliśmy kontakt z osobą zarażoną SARS-CoV-2 lub osobą, która miała objawy koronawirusa SARS-CoV-2, ale nie wykonała odpowiedniego testu;
 • wymagają tego regulacje prawne miejsca, do którego się udajemy;
 • obserwujemy u siebie objawy typowe dla infekcji COVID 19.

Zaleca się również profilaktyczne wykonywanie testów antygenowych w sytuacji, gdy:

 • chcemy chronić naszych bliskich;
 • przebywamy wśród osób szczególnie narażonych na powikłania przy infekcji COVID 19 (osoby z nadciśnieniem, cukrzycą, otyłe, z chorobami autoimmunologicznymi, chorobami układu oddechowego, czy nowotworami);
 • sami jesteśmy w grupie podwyższonego ryzyka;
 • nasz pracodawca zaleca wykonywanie takich testów.

Jakie są objawy infekcji COVID 19?

Objawy infekcji koronawirusem SARS-CoV-2 przypominają objawy wielu innych chorób, np. grypy, dlatego należy wykonywać testy. Dobra diagnostyka jest podstawą skutecznego leczenia. Do objawów typowych dla infekcji SARS-CoV-2 należą:

 • suchy kaszel,
 • gorączka,
 • duszności,
 • bóle głowy, gardła, pleców, mięśniowe i kostno-stawowe,
 • dreszcze,
 • utrata węchu i smaku,
 • nudności,
 • uogólnione uczucie rozbicia i osłabienia.

Czy są jakieś przeciwwskazania do wykonania testu antygenowego?

Nie ma żadnych odgórnych przeciwwskazań do wykonania testu antygenowego. Jeżeli masz wątpliwości związane z Twoją wyjątkową sytuacją zdrowotną, skonsultuj się z lekarzem.

Czy test antygenowy jest bezpieczny dla dzieci?

Tak, w Interlab Poznań wykonujemy badania testem antygenowym u dzieci w każdym wieku. Aby badanie przebiegło sprawnie, warto jednak porozmawiać z dzieckiem o tym jak ono wygląda. Skuteczne pobranie próbki zależy od jego współpracy. Dziecko musi pozostać nieruchome przez 10 sekund niezależnie od odczuwanego dyskomfortu.

Jak wygląda badanie?

Osoba przeprowadzająca badanie w rękawiczkach wkłada jałowy patyczek do wymazów laboratoryjnych do nosogardzieli. Skuteczne pobranie wydzieliny wymaga włożenia patyczka na głębokość odpowiadającej odległości pomiędzy nasadą nosa a małżowiną uszną. Dla osób dorosłych jest to wartość pomiędzy 3,5 cm, a 7 cm.

Czy przed podróżą muszę zrobić test na koronawirusa?

Podróżowanie za granicę często wiąże się z koniecznością wykonania testów na COVID 19. Testy antygenowe II generacji, czyli te stosowane w naszym laboratorium są akceptowane jako metody skutecznej diagnostyki, w związku z tym można je stosować przed podróżą.

Przepisy bardzo często się zmieniają, dlatego najlepiej sprawdzić aktualne zalecenia na: https://www.gov.pl/web/koronawirus/informacje-dla-podrozujacych.

Jak interpretować wynik testu antygenowego?

Interpretacja wyniku zależy od indywidualnej sytuacji chorego i w razie wątpliwości lekarz decyduje o dalszym postępowaniu. Test antygenowy może dać trzy rodzaje wyników:

 • pozytywny,
 • negatywny,
 • niediagnostyczny.

Pozytywny wynik oznacza potwierdzenie obecności przeciwciał SARS-CoV-2 i należy rozpocząć izolację. Nie ma potrzeby powtarzania testu.

Wynik negatywny oznacza, że w pobranym materiale nie stwierdzono obecności antygenu SARS-CoV-2. W sytuacji, w której pacjent ma objawy infekcji lekarz może zlecić wykonanie testu PCR lub RT-PCR, w celu stuprocentowego wykluczenia infekcji.

Wynik niediagnostyczny wskazuje na błąd w pobraniu próbki, uniemożliwiający przeprowadzenie badania.

Relizacja: Agencja Reklamowa REKOS - tworzenie stron internetowych, projektowanie graficzne, drukarnia

Facebook